Sponzoři



Sponzorské aktivity v Domově

"Kdo rozdává, ať to dělá velkodušně, kdo prokazuje milosrdenství, ať to činí s radostí."
(Pavel Římanům 12,8)

Čím žije dnešní moderní člověk? Není jeho cílem především a někdy jenom ekonomická prosperita, úspěšnost, uplatnění se? Nevnímáme svět očima reklam a slovy těch, kdo nám slibují osvobození od potřeb, problémů, utrpení? Neztrácíme smysl pro hodnoty, které nejsou vidět, neztrácíme svou duši? Nepracujeme hodně a někdy příliš i proto, abychom zahnali vlastní úzkost, neutíkáme se k laciným výkladům smyslu života a planým představám o nějakém životě "příštím"?

Často stačí udělat jediný prostý krok, skutek, jímž se vymaníme z kruhu sebestřednosti a uvidíme vedle sebe člověka, který nás potřebuje. Pokaždé, když se od sebe obrátíme k druhým, vzejde nám samotným více světla a naděje. Dobrá vůle vždy najde způsob, jak jiné obdarovat, jak jim dát, co potřebují, jak spojit své síly s ostatními v jednom proudu sjednocování, k němuž dnešní svět přes všechno přece jen spěje. Někdo daruje své fyzické síly, jiný čas, schopnosti, laskavou podporující přítomnost. Jiný nemůže darovat přímo nic, ale je schopen podpořit ze svých prostředků služby ve prospěch potřebných.

Jako kdysi, i dnes se Boží oči tiše dívají na ty, kdo přicházejí ke chrámové pokladničce, do které lidé vhazují své příspěvky. Jako kdysi, i dnes jsou bohatí, kteří dávají mnoho, a jsou chudí, kteří se rozdělí o to málo, co sami mají. Bez této veliké solidarity by dnes nemohlo být pomoženo mnoha trpícím a potřebným lidem.

Vědomí, že my všichni jsme obdarováváni navzájem, je zdrojem vděčnosti jeden za druhého. Obdarovávejme druhé ne podle velikosti jejich zásluh, ale podle míry jejich potřeb a v našem životě nebude chybět radost.

Skutečnost, že v roce 1996 mohl být Domov sv. Karla Boromejského otevřen a začít poskytovat služby pro potřebné a nemocné, se zdála být na samém počátku, po návratu objektu do rukou řádu, takřka nemožnou. Díky velkým sponzorům, stálým partnerům, celé řadě individuálních dárců i pomoci státu se podařilo objekt přebudovat a prostory celého Domova prakticky i příjemně vybavit vším potřebným.

Domov tak poskytuje od roku 1996 nemocným seniorům komplexní ošetřovatelskou a sociální péči. Celkový přístup zahrnuje péči nejen lékařskou a ošetřovatelskou, ale také duchovní a kulturní. Obyvatelé mají možnost účasti na koncertech v areálu Domova, v rámci duchovní péče je obyvatelům zajištěna podle jejich přání účast na bohoslužbách v kostele, individuální setkávání s knězem či řeholními sestrami.

Z mnoha dalších sponzorských příspěvků a darů vyrostl v areálu Domova také denní stacionář, který poskytuje celodenní pobyty obyvatelům a pacientům Domova, ale především těm, kdo sem přicházejí ze svých rodin a večer se opět vracejí domů. Ve velké světlé hale s přilehlými dílnami, keramickou pecí, šicím strojem a dalšími pomůckami je vždy připraven rozmanitý program, který nenechá nikoho nečinně sedět. Atmosféru skutečného domova vytváří společně úsilí obětavého personálu, sester boromejek a také klientek Vězeňské služby.

Přímo v domě sídlí Oddělení výkonu trestu pro ženy. Stejně jako v historii, i dnes jim Domov nabízí pracovní příležitosti v kuchyni, prádelně, při úklidu. Klientky pracují jako pomocné síly na stanicích a díky laskavé a trvalé péči sponzorů a dárců mají možnost absolvovat přímo v domě sanitářský kurs sv. Zdislavy. Vlídný přístup, práce v příjemném prostředí i možnost účastnit se různých kulturních akcí jsou účinnými prostředky změny smýšlení. Osvojení pracovních návyků a setkávání se s reálným světem poskytuje vhodné prostředí pro účinnou resocializaci.

V tomto prostoru, ohraničeném klášterními zdmi, se setkávají čtyři velmi rozdílné světy - nemocných, řádových sester, civilního personálu a odsouzených žen. Tento projekt, mnoha lety prověřený, unikátní a úspěšný, nemá ve světě obdoby.

V minulých letech byl celý objekt nově zrekonstruován, vybaven a uveden do provozu. Přesto je k pokračování kvalitní služby zapotřebí stálých "injekcí". Stejně tak, jako je nutná dobrá péče o seniory, potřebujeme jakoukoliv pomoc, kterou kdo poskytne pro celkový chod Domova. Není to jen pomoc pouze finančního rázu, vítáme a dostáváme i dary v podobě bezplatných konzultací z oblasti práva, financí či vzdělávání.

Poděkování dárcům a sponzorům Domova je zveřejněno ve vstupní hale, na webových stránkách Domova sv. Karla Boromejského: http://www.domovrepy.cz/m05sponzori/sponzori.php, ve výroční zprávě i na plakátech kulturních akcí.

Ke stálým a největším dárcům Domova patří: Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, MPSV, MZ ČR, MHMP, MČ Praha 17, 6, 4 a 2, Nadace Dobré dílo Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, Nadace Vize 97 a další velkorysí firemní sponzoři a dlouhá řada individuálních dárců.

Kontakt:
Ing. Monika Straková - oddělení fundraisingu
monika.strakova@domovrepy.cz

K Šancím 50/6, Praha 17 - Repy, 163 00,sekretariat@domovrepy.cz
tel: 235 323 248 (vrátnice), 235 301 209 (sekretariát)
©Dominik Turchich